Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Sterydy anaboliczne, w tym testosteron, są bardzo często wykorzystywane przez kulturystów w celu szybkiego zwiększenia przyrostu mięśni, ich siły oraz wytrzymałości. Preparaty z testosteronem są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że osoba bez wskazań do stosowania takich środków nie ma możliwości na ich legalny zakup. U kobiet testosteron, choć wytwarzany w niewielkich ilościach, jest także niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormon ten przekształcany jest do estradiolu, odpowiadającego za dojrzewanie komórek nabłonka pochwy oraz biorącego udział w rozroście błony śluzowej macicy.

  • Testosteronu nie powinni stosować pacjenci cierpiący na raka prostaty lub łagodny rozrost gruczołu krokowego, nowotwory wątroby, raka sutka (w przypadku mężczyzn), nerczycę oraz ze zbyt wysokim stężeniem wapnia we krwi.
  • Zalecane jest przyjmowanie 2 tabletek dziennie, a więc jedno opakowanie pozwala na 60 dni regularnego stosowania.
  • Używanie go jednak w celach zwiększenia masy po lekturze forów internetowych czy informacji w internecie typu „testosteron efekty po miesiącu”, może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.
  • Testosteron ma wysoki potencjał uzależniający.Podczas stosowania testosteronu w postaci żelu należy pamiętać o zachowaniu 2-godzinnego odstępu czasowego pomiędzy aplikacją leku a prysznicem.

Wchłanianie testosteronu

Niedobór cynku może prowadzić do niskiego poziomu testosteronu.[8]Dokładna przyczyna tego stanu rzeczy nie została jeszcze w pełni wyjaśniona. Jednak minerał ten może wpływać na komórki w jądrach, które są odpowiedzialne za produkcję testosteronu. Tribulus terrestris,[6] czyli Buzdyganek, to roślina, której potencjalny korzystny wpływ na zdrowie człowieka znany jest od wielu lat.

Sterydy anaboliczne, do których należy również testosteron, są często wykorzystywane przez kulturystów, którzy chcą szybko zwiększyć przyrost mięśni. Stosowanie testosteronu u mężczyzn może doprowadzić do zaburzeń płodności (zmniejszenie liczby plemników na skutek zaburzenia procesu ich powstawania i dojrzewania). W przypadku stosowania dużych dawek testosteronu u kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę. Stosowanie leku jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na testosteron, z zespołem nerczycowym oraz w przypadku podejrzenia bądź zdiagnozowania raka gruczołu krokowego lub piersi. Przyjmowanie testosteronu w trakcie ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Powiązane produkty

Jako że preparaty zawierające testosteron dostępne są z przepisu lekarza, często takie osoby sięgają po preparaty z czarnego rynku. Należy jednak pamiętać, że takie zachowanie grozi poważnymi konsekwencjami. Produkty z nielegalnego źródła nie podlegają żadnym testom, w przeciwieństwie do produktów leczniczych znajdujących się w aptece. Dodatkowo często produkty niewiadomego pochodzenia są fałszowane, co tylko zwiększa ryzyko uszczerbku na zdrowiu czy nawet zagrożenia życia. Co więcej, już samo stosowanie testosteronu bez kontroli lekarza może mieć negatywny wpływ na płodność czy zwiększyć ryzyko zatorów i zakrzepów.

Dzięki temu bardziej obszernie wspiera organizm, poprawiając energię i witalność, wspomagając układ rozrodczy, a także obniżając poziom stresu. Testosteron, a dokładnie 17β-hydroksy-4-androsten-3-on, jest podstawowym męskim steroidowym hormonem płciowym. Wytwarzany jest przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego, ale także https://xinrenfuyin.org/?p=58140 w niewielkich ilościach w korze nadnerczy, jajnikach (jest on również potrzebny kobietom) czy łożysku. Jest on hormonem androgenicznym, czyli odpowiadającym za męskie cechy organizmu (z języka greckiego androgen oznacza „czyniący mężczyznę”). W 1797 roku John Hunter dokonał transplantacji jądra koguta do jamy brzusznej kury, co spowodowało pojawienie się cech androgenicznych u kury. Testosteron został odkryty w 1935 roku równocześnie przez dwóch naukowców Adolfa Butenandt i Leopolda Ružička, którzy w 1939 roku zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla za syntezę testosteronu.